Úvod » Články a triky » 2013: od informačných zdrojov k workflow a ...
2013: od informačných zdrojov k workflow a ...
6. 2. 2014 - Lucia Poledníková
V zhone okolo pokračovania prístupov ku Knovel Library a ProQuest Central cez NISPEZ na Slovensku, mohlo zapadnúť, ako sa minulý rok zmenili informačné zdroje a nástroje.
Integrácia obsahu a technológií
Odpoveďou na neutíchajúcu informačnú lavínu, z ktorej chceme vytiahnuť len zmysluplné informácie a nestratiť prehľad, sú nové rozhrania a platformy. Častými črtami sú:
- Fazetové vyhľadávanie – vďaka technológiám sémantického webu a bohatým metadátam na pozadí – umožňuje používateľom hladko prejsť od vyhľadávania cez filtrovanie výsledkov až k relevantným odpovediam. Príklad za všetky: Alexander Street Online.
- Vizualizácia dát a ich analýza priamo v rozhraní databázy už nie je výsadou pre technikov a ekonómov. Využívajú ju aj vedci humanitného zamerania, najmä z literárnych a historických vied.
- Mobilita e-zdrojov – Rozhrania informačných zdrojov sú v stále väčšej miere optimalizované pre chytré telefóny a tablety alebo dostupné cez mobilné aplikácie.
- Výsledkom užšieho prepojenia obsahu a technológií sú nástroje na mieru šité odborníkom, ako sú Literature Online, Oxford Law, Knovel Library, či BrillOnline Discovery.
Nedá mi nespomenúť, že koniec roka bol poznamenaný odchodom najstaršej online informačnej centrály Dialog. Ale o tom viac na budúce.
Multimédiá pre výskum a štúdium
- Multimédiá prenikajú do tradične plnotextových databáz alebo vznikajú úplne nové video kolekcie pre výskum a vzdelávanie. Od medicíny, cez techniku, prírodné vedy, humanity, umenie až po spoločenské vedy.
- Vydavatelia vo veľkom digitalizujú časopisy a noviny od prvých vydaní, historické knihy a pramene. Digitalizácii sa nevyhli ani komiksy, denníky kráľovnej Viktórie a zákopové časopisy. Rozširujú online zbierky o e-knihy ako Institution of Engineering and Technology. Na druhej strane stále viac publikácií vzniká už len v „born-digital“ podobe ako ACM Books. To už je ale výhľad do roku 2014.
Evidence-based už nie je len medicína Po „patron-driven acquisition“ (PDA) vydavatelia, ako De Gruyter a Alexander Street Press, testujú nové cenové modely, zvyčajne založené na dôkazoch, ako sú štatistiky využívania (evidence-based acquisition). Tomuto trendu vychádzajú v ústrety aj nové nástroje na analýzu využitia knižničných zdrojov, ako je Intota Assessment.
Bibliometriu ovplyvní 4. vydanie štandardu na meranie využitia elektronických informačných zdrojov. COUNTER 4 Code of Practice zjednocuje sledovanie využívania časopisov, kníh a po prvýkrát zahŕňa aj multimédiá.
Od dát a informácií k znalostiam a workflow Vyhľadávacie rozhrania sa z úložísk dát a informácií menia na analytické nástroje a kolaboratívne systémy. Bežným javom sa stala osobná správa informácií priamo v rozhraní a funkcie na zdieľanie, ktoré umožňujú tesnejšiu spoluprácu vlastnú pre kolaboratívny výskum.
Začiatok roku 2014 je v znamení ďalšej integrácie obsahu s technológiami aj na úrovni celých spoločností. Kľúčovým slovom je „workflow“:
- vo vzdelávaní so zámerom podporiť informačnú gramotnosť, aby sa knihovníci a učitelia mohli sústrediť na výučbu pokročilej práce s informáciami a metodiky vedeckej práce,
- vo výskume venovať viac času samotnému bádaniu, a
- v správe informačných zdrojov s cieľom zefektívniť procesy v knižnici odstránením duplicitných činností a využiť dostupné údaje na informované rozhodnutia.
Iste je pravda, že elektronické informačné zdroje už dnes nie sú tou prelomovou novinkou, ako pred nejakými 15 rokmi, a že ich vývoj je dnes už skôr postupný ako prevratný. Napriek tomu sa objavuje rad zaujímavých nápadov a nových trendov, ktoré pre vás budeme sledovať a informovať vás o nich v e-novinkách aj v tomto roku.
Chcete vedieť viac?
Píšte a volajte, Miriam Suchoňová má odpovede na všetky vaše otázky.
Albertina icome Bratislava, s.r.o., Cukrová 14, 813 39 Bratislava 1
tel.: 02-529 324 50
e-mail: aib@aib.sk